Ολοήμερο 6/Θ Δημοτικό Σχολείο Πολυκάρπης.

Λίγα λόγια για την ιστορία του σχολείου μας

Στο χωριό Πολύκαρπη εγκαταστάθηκαν το 1922 πρόσφυγες από την Προύσα και το ΑΪδίνι. Επειδή στο χωριό δεν υπήρχε Δημοτικό Σχολείο οι μαθητές παρακολουθούσαν τα μαθήματά τους σε μικρές αίθουσες διασκορπισμένες στο χωριό.

Το 1935, επί βασιλείας Παύλου, άρχισε να χτίζεται το Δημοτικό Σχολείο Πολυκάρπης και παραδόθηκε για χρήση το 1937. Η κατασκευή του είναι εξολοκλήρου με πέτρα, φερμένη από το διπλανό βουνό «Κουστούριανη», την οποία κουβαλούσαν με κάρα και γαϊδουράκια πάνω στα οποία ήταν στερεωμένα κασόνια. Οι μάστορες ήταν χωριανοί, κάποιοι πελεκούσαν τις πέτρες και ο κ. Ταλακούρας Κωνσταντίνος και Ταγλαρτζής Ιωάννης τις έχτιζαν. Το κτίριο έγινε διώροφο τεσσάρων αιθουσών και ενός γραφείου με ξύλινα πατώματα και ξύλινη εσωτερική σκάλα.

Το 1947 το εσωτερικό του σχολείου καταστράφηκε από έκρηξη οβίδας που έριξαν οι αντάρτες και αντικαταστάθηκαν τα ξύλινα πατώματα και η ξύλινη σκάλα με σκυρόδεμα και σιδερένιο οπλισμό. Το 1976 το σχολείο σοβαντίστηκε και αντικαταστάθηκαν τα τσιμεντένια κάγκελα με σιδερένια. Το 1990 αντικαταστάθηκαν τα σιδερένια παράθυρα και οι πόρτες με κουφώματα αλουμινίου και αντικαταστάθηκε η σκεπή.

Σήμερα στο σχολείο μας φοιτούν μαθητές από την Πολυκάρπη, το Μεγαπλάτανο και το Μοναστηράκι. Οι μαθητές από το Μεγαπλάτανο και το Μοναστηράκι μεταφέρονται με λεωφορείο του ΚΤΕΛ.

Το σχολείο μας στεγάζεται σε δύο κτίρια. Στο πρώτο κτίριο στεγάζονται η Γ΄, Δ΄, Ε΄, ΣΤ΄ Τάξη και στο δεύτερο η Α΄ και Β΄ Τάξη. Tο σχολείο μας έχει 6 αίθουσες διδασκαλίας και 1 αίθουσα πληροφορικής που χρησιμοποιείται και ως αίθουσα σίτισης για τους μαθητές του Ολοήμερου. Χρησιμοποιείται επίσης για τις εκδηλώσεις του σχολείου η αίθουσα του Πολιτιστικού Συλλόγου του Χωριού.

Στο προαύλιο του σχολείου υπάρχει ένα γήπεδο ποδοσφαίρου, ένα γήπεδο μπάσκετ, ένα γήπεδο βόλεϊ, ένας λαχανόκηπος και μεγάλος χώρος με δέντρα για να παίζουν οι μαθητές του σχολείου.